Trudne dzieciństwo sprzyja nieufności wobec szczepionek? Nowe badania

Wiele wskazuje na to, że traumatyczne doświadczenia z czyjegoś dzieciństwa mogą mieć związek z niechęcią do szczepień. Właśnie opublikowano związane z tym tematem badania.
Zrzut ekranu 2022-02-7 o 14.40.28.png

Krajowa Agencja Zdrowia Publicznego Walii (Public Health Wales) zleciła przeprowadzenie badań dotyczących związku złych doświadczeń z dzieciństwa z sceptycznym podejściem do szczepień. Efekty opublikowano w czasopiśmie BMJ Open.

"Niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa (adverse childhood experiences - ACEs) mogą mieć ogromny wpływ na przyszłe stawianie się w roli ofiary i skłonności do agresji. Traumatyczne doświadczenia w dzieciństwie są silnie powiązane z gorszym zdrowiem psychicznym. Niektóre badania sugerują, że złe traktowanie dzieci może podważyć ich późniejsze zaufanie do instytucji społecznych, w tym do opieki zdrowotnej i innych usług publicznych" - tłumaczą badacze.

Co się jednak kryje pod pojęciem ACEs? Głównie chodzi o przemoc fizyczną i psychiczną, molestowanie, nadużywanie przez opiekuna alkoholu i zażywanie narkotyków. Można do tego jednak zaliczyć także zaniedbywanie przez rodziców czy brak obecności matki lub ojca (np. zastąpienie obecności przez nianię). 

Badanie przeprowadzono na ponad 2.2 tysiącach mieszkańców Walii. Pytano ich o różne doświadczenia z dzieciństwa. Połowa ankietowanych nie miała żadnych złych wspomnień, 20 proc. doświadczyło jednego typu przemocy, 17 proc. dwóch lub trzech, a 10 proc. mówiło o 4 lub więcej.

Później pojawiły się pytania odnośnie pandemii. Głównymi tematami były m.in. kwestie dotyczące obostrzeń, podejście do szczepień i zaufanie w stosunku do medyków. Znaczną niechęć do tych rzeczy wykazywały osoby, które zgłaszały najwięcej złych doświadczeń w dzieciństwie. 

Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Poniedziałek 07.02.2022