Wszystko o deficycie kalorycznym

Skuteczność i bezpieczeństwo odchudzania są najważniejsze, dlatego znaczenie ma wprowadzenie deficytu kalorycznego na odpowiednim poziomie. Nie oznacza to rezygnacji ze smacznego jedzenia, ale wymaga wprowadzenia zdrowych zmian w sposobie odchudzania. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat deficytu kalorycznego.

widok-z-gory-skali-i-artykulow-spozywczych.jpg


Zapotrzebowanie kaloryczne i deficyt kaloryczny – co to jest?


Aby utrzymać prawidłową masę ciała, trzeba wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Chodzi o ilość energii, jaką należy dostarczyć z pożywieniem, żeby utrzymać podstawowe procesy fizjologiczne. Zapotrzebowanie zależy m.in. od tego, czy prowadzisz siedzący czy aktywny tryb życia. Nie musisz wiedzieć, jak je obliczyć, ponieważ kalkulator kalorii zrobi to za Ciebie. Znajdziesz go na https://centrumrespo.pl/kalkulator-kalorii/. Wpisz wymagane dane, a dowiesz się, ile kalorii dziennie musisz przyjmować, aby zachować aktualną wagę lub jaki deficyt kaloryczny jest potrzebny do pozbycia się nadprogramowych kilogramów. Deficyt oznacza przyjmowanie nieco mniejszej ilości kalorii, niż wynosi zapotrzebowanie.


Jak obliczyć zapotrzebowanie i deficyt kaloryczny?


Jeżeli chcesz sprawdzić, czy kalkulator kalorii online wskazuje właściwe wartości, możesz to sprawdzić przy pomocy wzoru Harrisa-Benedicta:

  • wzór dla mężczyzn
PPM [kcal] = 66,47 + (13,75 × masa ciała w kg) + (5 × wysokość ciała w cm) – (6,75 × wiek)

  • wzór dla kobiet
    PPM [kcal] = 665,09 + (9,56 × masa ciała w kg) + (1,85 × wysokość ciała w cm) – (4,67 × wiek)

    Nie musisz jednak pamiętać sposobu przeliczania podstawowej przemiany materii (PPM), ponieważ zapotrzebowanie kaloryczne kalkulator online oblicza naprawdę dobrze. Więcej informacji, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, można znaleźć na https://centrumrespo.pl/odchudzanie/jak-obliczyc-zapotrzebowanie-energetyczne/


Tak samo deficyt kaloryczny kalkulator online przeliczy zamiast Ciebie. Po prostu podczas wypełniania informacji zaznacz, że chcesz schudnąć, a dowiesz się, ile kalorii musisz spożywać, aby spalanie tkanki tłuszczowej stało się możliwe. 


Bilans kaloryczny, a aktywność fizyczna


W zależności od tego, czy prowadzisz siedzący tryb życia, podejmujesz umiarkowaną aktywność fizyczną czy uprawiasz intensywnie sport, bilans kaloryczny potrzebny do utrzymania funkcji życiowych będzie inny. Kaloryczność posiłków również podczas odchudzania będzie się różnić w zależności od poziomu aktywności ruchowej.


Aby organizm zaczął korzystać z zapasów energii zgromadzonych w tkance tłuszczowej, niezbędny jest ujemny bilans kaloryczny. Oznacza to konieczność obniżenia kaloryczności posiłków poniżej dziennego zapotrzebowania energetycznego. O właściwy jadłospis najlepiej zadbać pod okiem dietetyka, ponieważ zbyt duży deficyt kaloryczny spowoduje niedożywienie i osłabienie organizmu. Deficyt nie ma oznaczać głodu i mnóstwa wyrzeczeń. Będąc na diecie odchudzającej, nadal można cieszyć się jedzeniem, a przy tym pozbywać się niechcianych kilogramów.


Dieta oparta o deficyt kaloryczny


Odchudzanie kojarzy się z czymś trudnym, a tymczasem skuteczne odchudzanie to przede wszystkim zmiana nawyków na zdrowsze. Pamiętaj, że nie uzyskasz satysfakcjonujących i trwałych efektów, jeżeli dieta na odchudzanie nie będzie miała obniżonej kaloryczności. Musi być też smaczna. 


Jeżeli zastanawiasz się, jaki jest dla Ciebie odpowiedni deficyt kaloryczny, dieta przygotowana przez specjalistę będzie pożądanym rozwiązaniem. Unikniesz głodzenia się i efektu jo-jo. Schudniesz i będziesz cieszyć się dobrym samopoczuciem.Dodał(a): redakcja Czwartek 07.12.2023