Wydłużyli pracownikom weekend do 3 dni. Efekty zaskoczyły pracodawców!

Technologiczny gigant wykonał nieoczekiwany ruch i zafundował swoim pracownikom wolne piątki. Skutki eksperymentu przerosły najśmielsze oczekiwania.
iStock-977769470.jpg

Na tego typu działania zazwyczaj decydują się małe firmy, ale tym razem dodatkowy wolny dzień od pracy dostali pracownicy Microsoftu. To jeszcze nie koniec niespodzianek. Projekt został wdrożony w japońskich oddziałach firmy, czyli w kraju, gdzie śmierć z przepracowania jest powodem do dumy.

W ramach akcji „Work-Life Choice Challenge Summer 2019” przez cały sierpień 2300 japońskich pracowników opuszczało biura Microsoftu w czwartek popołudniu i wracało do pracy dopiero w poniedziałek rano. Ponadto czas spotkań został odgórnie zredukowany do 30 minut, a większe konferencje odbywały się zdalnie. Pod koniec miesiąca porównano efektywność pracowników z analogicznym okresem w minionym roku.

Okazało się, że krótszy tydzień pracy przyczynił się do wzrostu wydajności pracowników aż o 39,9 %. To nie jest jedyna korzyść, która odnotował informatyczny potentat. Z opublikowanego przez Microsoft raportu wynika, że skrócenie roboczego tygodnia przyczyniło się do znacznej redukcji kosztów. Zauważono, że czterodniowy tydzień pracy przyczynił się do spadku zużycia energii elektrycznej o 23,1 %, a liczba wydrukowanych stron zmalała o 58,7 %.

W Japonii wciąż istnieje kult pracy, a co czwarty pracownik jest zmuszony do przepracowania dodatkowych 80 godzin w miesiącu. W związku z pozytywnym odbiorem ze strony pracowników i zadowalającymi efektami biznesowymi firma Microsoft zapowiedziała, że podobny eksperyment zostanie przeprowadzony zimą.


Sonda

Czy jesteś za skróceniem tygodnia pracy?

ZOBACZ TAKŻE: TYCH EMOJI NIE UŻYJESZ. ZA BARDZO KOJARZĄ SIĘ  Z SEKSEM


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Wtorek 05.11.2019