Czy warto kupić powerbank? Dobrze się zastanów

Sporo osób często nosi ze sobą urządzenie, jakim jest powerbank. Czy warto także wyposażyć się w ten sprzęt? Kiedy powerbank może się nam przydać i czym właściwie jest akcesorium będące dodatkowym źródłem energii dla naszej elektroniki? Jak działa powerbank i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

powerbank-ilosc-zlacz.jpg

Co to jest powerbank?

Powerbank to angielska nazwa akcesorium, która weszła do powszechnego użytku. Możemy ją przetłumaczyć jako bank energii. Jest przenośny, dzięki czemu zapas energii elektrycznej możemy zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Można więc powiedzieć, że power bank to bateria, która posiada szereg niezbędnych złącz. Pozwalają na ładowanie powerbanka, a następnie do użycia zgromadzonej energii do napełnienia baterii smartfona, głośnika Bluetooth, słuchawek, czy nawet laptopa. Najczęściej powerbanki posiadają wejścia i wyjścia USB oraz USB typu C. Nic dziwnego - to dziś najpopularniejsze standardy. Każdy z nas ma kabel do ładowania zakończony takimi końcówkami. W zestawie z power bankiem zwykle też dostaniemy jednak odpowiedni przewód.

xiaomi-powerbank.jpg

Wybierając powerbank zwróćmy uwagę na jego pojemność. Duża pojemność oznacza, że możemy czerpać energię przez długi czas. Sprzęt jest jednak przy tym większy i cięższy. Kompaktowe powerbanki mają natomiast w sobie mniejszy zapas energii. Wybór musi być więc kompromisem. Najpopularniejsze banki energii oferują pojemność 5.000 mAh lub 10.000 mAh. Pięć tysięcy miliamperogodzin nie jest tu wartością przypadkową - to standardowa wartość dla baterii naszego smartfona. Możemy zatem stwierdzić (choć jest to oczywiście uproszczenie), że powerbankiem o pojemności 10.000 mAh napełnimy nasz smartfon od 0 do 100% dwukrotnie. Bank energii o takiej pojemności najczęściej ma wymiary zbliżone do naszego telefonu. Jest to często wybierany kompromis między pojemnością a gabarytami, jeśli smartfon i power bank mają podobne wymiary, ich używanie jest też wygodne.

Czy warto kupić powerbanka?

Oczywiście, że tak! Powerbank może nam się przydać w naprawdę wielu sytuacjach. Jeśli nie mamy akurat dostępu do gniazdka elektrycznego, to urządzenie doskonale je zastąpi. Przydaje się więc podczas wszelkich wyjazdów, delegacji, czy wczasów. Możemy też mieć przy sobie powerbank, gdy po prostu wychodzimy z domu na nieco dłużej - na przykład na rower lub wieczorne spotkanie z przyjaciółmi. Wtedy mamy pewność, że pusta bateria w smartfonie lub słuchawkach TWS nie pokrzyżuje naszych planów. Wystarczy tylko pamiętać, aby powerbank był naładowany.

W zależności od posiadanego modelu powerbanka, różna będzie moc ładowania. Podobnie, jak w przypadku ładowarek sieciowych (adapterów), ma to wpływ na szybkość napełniania baterii w smartfonie. Jeśli nasz telefon (i inne sprzęty, które będziemy ładować w ten sposób) obsługują szybkie ładowanie, wybierzmy powerbank, który to umożliwi. Na rynku są bowiem powerbanki z możliwością ładowania z mocą 25 W, 30 W i więcej. Dzięki nim podłączenie smartfona na kilka chwil spowoduje szybkie napełnienie się baterii tak, żebyśmy mogli dalej z niego korzystać. Lepsze modele posiadają możliwość jednoczesnego ładowania kilku urządzeń. Wtedy duża moc ładowania przyda się w szczególności. Czasem powerbank ma też opcję ładowania bezprzewodowego, co jest bardzo wygodne.

Kiedy przydaje się powerbank?

Powerbank sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do prądu. To nasze zewnętrzne źródło energii, które zabierzemy ze sobą w każde miejsce. Możemy podłączyć smartfon lub inne urządzenie do powerbanka kablem USB i włożyć je do plecaka, czy torebki. Sprzęt po pewnym czasie naładuje się do pełna, możemy więc znacznie wydłużyć czas korzystania z naszej elektroniki.

Możemy również wykorzystać power bank w miejscach, gdzie jest zbyt mało gniazdek elektrycznych. To przydatne podczas rodzinnych wyjazdów na wakacje. Jeśli w hotelu mamy tylko jedno gniazdko, kilka powerbanków pozwoli jednocześnie ładować wiele sprzętów. Z powerbanka naładujemy nasz sprzęt również w samochodzie, samolocie, czy w pociągu. Sprzęt ten jest idealnym towarzyszem podróży, choć ma swoje zalety także w codziennym życiu.

powerbank-czy-warto-kupic.jpg

Który power bank wybrać? Dobrym wyjściem jest sprawdzenie rankingu powerbanków. Znajdziemy tam wiele modeli, które są polecane ze względu na dobrą relację ceny do jakości. Topowe urządzenia oferują wiele wyjść, szybkie ładowanie (także bezprzewodowe) i dodatkowe funkcje, na przykład latarkę. Jedną z najbardziej przydatnych funkcji jest wskaźnik poziomu naładowania powerbanku. Dzięki niemu wiemy, ile energii znajduje się jeszcze w naszym akcesorium. Warto wybierać urządzenia renomowanych producentów - to gwarancja bezpieczeństwa i bezproblemowego użytkowania przez długi czas.

Artykuł partnera 


Dodał(a): Redakcja Poniedziałek 02.10.2023