Euforia biegacza to nie efekt endorfin. Wszystko przez substancję podobną do marihuany

Jeśli chciałbyś poczuć się na haju, jednocześnie nie sięgając po marihuanę, wystarczy... pobiegać. Do tak zaskakujących wniosków doszli naukowcy z Uniwersyteckiego Centrum Medyczneego Hamburg-Eppendorf. Odkryli, że tzw. 'euforia biegacza' po dłuższej przebieżce nie jest wynikiem wydzielania przez organizm endorfin, jak dotychczas uważano. Nasze ciało wytwarza specjalne substancje chemiczne, których działanie można porównać do stanu po zażyciu konopi indyjskich.
iStock-1252640845.jpg

Zapewne nikomu nie trzeba mówić, że ćwiczenia są idealnym sposobem na poprawienie samopoczucia i zredukowanie stresu. Tzw. 'haj biegacza' to uczucie euforii po wysiłku fizycznym. Dotychczas taki stan przypisywano wydzielaniu przez organizm endorfin. Badania poddają to jednak w wątpliwość – według niemieckich ekspertów takie uczucie to zasługa endokannabinoidów – naturalnie produkowanych przez organizm substancji, które działają podobnie do marihuany. 

Naukowcy odkryli to poprzez szczegółowy pomiar związków chemicznych biegaczy. Okazało się, że nawet gdy endorfina nie miała żadnego wpływu na ich mózgi, nadal doświadczali identyczne euforii. Cząsteczki endokannabinoidów cały czas wytwarzały się w ich organizmie i to one mają wpływ na taki stan. Dodatkowo mogą mieć istotne znaczenie podczas pokonywania lęków i polepszania nastroju.

'Haj biegacza' sprawia również, że mamy mniejszą wrażliwość na ból. Często odczuwają to sportowcy podczas rywalizacji, gdy poza samym uruchomieniem endokannabinoidów, istotną funkcję odgrywa także adrenalina. Jeśli więc w trakcie treningu lub zawodów nadwyrężysz mięsień, może się okazać, że nie odczujesz aż tak intensywnego bólu aż to końca aktywności fizycznej.

Wychodzi więc na to, że po bieganiu możemy się czuć podobnie, jak gdybyśmy spalili jointa.  Opcja dość budżetowa i zapewne znajdzie się ktoś, komu będzie się chciało przebiec kilka kilometrów tuż przed imprezą, by zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Poniedziałek 15.03.2021