Sporty, w których najłatwiej o kontuzję

Kręci Cię adrenalina? Znudziły Ci się monotonne treningi i myślisz o czymś intensywniejszym? Oto kilka propozycji. I tylko nie mów potem, że nie ostrzegaliśmy!

small payam-tahery-raZ1Ga6PLr4-unsplash.jpg

Patrząc na typowe aktywności popularne w starożytności i średniowieczu, obecne zmagania sportowców mogą przypominać bezstresowy odpoczynek. To jednak nieprawda – istnieją mniej i bardziej kontuzjogenne dyscypliny sportowe. Wśród nich znaleźć można także takie, w których dosłownie przelewa się krew.

Najniebezpieczniejsze sporty świata

Na pierwszym miejscu bez wątpliwości należy umieścić base jumping. Ta stosunkowo nowa aktywność z roku na rok ma coraz więcej zwolenników. Zgodnie z nazwą polega na skokach z wysokich budynków ze spadochronem, często z wykonywaniem akrobacji powietrznych. Szacuje się, że rocznie sport ten uprawia około 30 000 osób, z czego średnio 370 umiera.

iStock-595731316.jpg

Niemniej bezpieczny jest heliskiing. Chociaż pierwszy człon nazwy pochodzi od słowa helikopter, to równie dobrze może być nawiązaniem do piekła. Nowa dyscyplina polega na zjazdach wysokogórskich z trudno dostępnych miejsc z użyciem miniaturowego helikoptera. Ogromna prędkość, częste unoszenie się w powietrzu, niebezpieczne, nieraz przebywane po raz pierwszy przez człowieka trasy – to wszystko sprawia, że proporcja między osobami uprawiającymi heliskiing a liczbą przypadków śmiertelnych kształtuje się na bardzo wysokim poziomie.

iStock-91825808.jpg

Nietypowym, niemniej jednak bardzo brutalnym sportem, jest klasyczna tradycja hiszpańska – walki i ujeżdżanie byków, czyli korrida. Wysokie prawdopodobieństwo śmiertelnego upadku charakteryzuje wspinaczkę wysokogórską bez zabezpieczeń, big wave surfing, wspinaczkę wysokogórską bez zabezpieczeń, big wave surfing, czyli surfing po (bardzo) wysokich falach oraz street lunge i skeleton.

Kiedy losowość wpływa bezpośrednio na wygraną lub przegraną

Nagłe pogorszenie pogody w trakcie meczu tenisa ziemnego na odkrytym korcie skończy się co najwyżej odwołaniem i frustracją zwyciężającego dotąd zawodnika. Nie można tego samego powiedzieć o wielu innych sportach. Doskonałym przykładem są rywalizacje motorowe. Nagła zmiana pogody nieraz zaskoczyła już zawodników i ich teamy w takiej dyscyplinie, jak Formuła 1. Pomimo najnowszej technologii detekcyjnej losowość w jakimś stopniu zawsze jest realna.

W skokach narciarskich ta losowość bywa szczególnie niebezpieczna. Dynamicznie zmieniający się kierunek i siła wiatru tuż przy skoczni, po wyskoku zawodnika, historycznie wielokrotnie doprowadzała do upadków – także śmiertelnych i kończących się urazami do końca życia. Jeżeli więc oprócz kibicowania, chcąc urozmaicić rozrywkę, zainteresujemy się także zakładami bukmacherskimi, warto pamiętać o tym, by na początku wybierać dyscypliny sportowe o niskim poziomie losowości. Na szczęście solidny bukmacher może zaoferować dziesiątki przeróżnych dyscyplin. Wśród nich znajdują się również dyscypliny e-sportowe!

Sporty, w których kontuzje są powszechne

Piłka nożna to najbardziej popularny sport świata. Amatorsko lub profesjonalnie wybierany jest przez największą liczbę ludzi w porównaniu do innych dyscyplin. Przypadki wypadków śmiertelnych są jednak skrajniej marginalne – to, co najgorsze, w piłce nożnej praktycznie się nie zdarza. Z drugiej strony football jest najbardziej kontuzjogennym sportem, ponieważ na jedno spotkanie przypada statystycznie prawie jedna kontuzja.

iStock-1161534865.jpg

Jeśliby próbować znaleźć jakieś przeciwieństwo, można byłoby przytoczyć przykład dyscypliny niezwykle popularnej w nadwiślańskim państwie – żużla. Kontuzje nie zdarzają się często, ale gdy już są, to zwykle tragiczne w skutkach. Bardzo wielu żużlowców zakończyło kariery ze względu na wypadek. Tym bardziej, jeśli nie jest się sportowcem, zawsze warto pamiętać, by nie podejmować zbytniego ryzyka.

Artykuł sponsorowany


Dodał(a): Izabela Popko Środa 09.12.2020