Ktoś uszkodził Twoje auto na parkingu? Porady jak się zachować i co robić

Przychodzisz po zakupach do samochodu i pierwsze, co rzuca Ci się w oko to potężne zadrapanie na zderzaku? Ktoś podczas cofania z miejsca parkingowego nie spojrzał w tył i uderzył w Twój samochód? Po pierwsze głęboki wdech - zaraz wyjaśnimy, co na należy w takiej sytuacji zrobić.

ktosuszkodziltwojeautonaparkingu1.jpg
Uszkodzenie samochodu na parkingu - Po pierwsze spokój

Co zrobić, gdy staliśmy się ofiarą stłuczki na parkingu? Przede wszystkim powinniśmy zachować spokój. To oczywiste, że każde zadrapanie, wgniecenie czy inny defekt niezwykle nas zaboli. Musimy jednak zapamiętać, że to tylko samochód - najważniejsze, że nikomu nic się nie stało.

Te pierwsze chwile po zdarzeniu zawsze wiążą się z ogromnym stresem dla obu stron. Dlatego też podczas pierwszej interakcji z drugim kierowcą zachowajmy spokój - być może i jemu udzieli się takie nastawienie. Przede wszystkim warto wspólnie ustalić jedną wersję wydarzeń, która będzie najbliższa prawdy i która jasno wskazuje jednego kierowcę jako sprawcę zdarzenia. Jeśli w tej kwestii występuje spór, nie pozostaje nam nic innego, jak wezwać policję, która na podstawie złożonych wyjaśnień informuje, kto jest winowajcą kolizji.

Wspólne oświadczenie i wniosek do ubezpieczyciela

Jesteśmy ofiarą kolizji, a drugi kierowca zdaje sobie sprawę z popełnionego błędu i jak najbardziej przyjmuje ten obraz sytuacji? A zatem wszystko wskazuje na to, że kolejne etapy nie przysporzą nam dodatkowych trudności. Droga do uzyskania stosownego odszkodowania będzie w takim scenariuszu naprawdę prosta i szybka.

oswiadczenie.jpg

Na samym początku wspólnie sporządźmy oświadczenie o szkodzie parkingowej. Wzór takiego oświadczenia znajdziemy na stronie ubezpieczyciela, ale jeśli akurat żaden z kierowców nie dysponuje takim dokumentem, bez problemu napiszemy takie oświadczenie na czystej kartce papieru. W oświadczeniu koniecznie umieśćmy informacje o:

  • szczegółach zdarzenia - dacie, miejscu oraz okoliczności kolizji,
  • danych osobowych obu kierowców,
  • danych pojazdów i ich uszkodzeniach.

Te dane wystarczą, by zgłosić się do ubezpieczyciela winnego kierowcy, w którym wykupił ubezpieczenia samochodowe. Takie roszczenie do ubezpieczyciela możemy wypełnić za pomocą formularza elektronicznego, ale także przesyłając stosowny wniosek pocztą tradycyjną. Im więcej informacji podamy we wniosku, tym szybciej odzyskamy pieniądze. Warto więc załączyć również zdjęcia uszkodzonego pojazdu i okoliczności wystąpienia kolizji.

ktosuszkodziltwojeautonaparkingu2.jpg

Zarysowany pojazd a kierowca uciekł? 

Ugodowe zakończenie sprawy to coraz częstszy scenariusz na parkingu, jednak niestety niejedyny. Może zdarzyć się sytuacja, w której podchodząc do samochodu, widzimy wyraźną rysę, wgniecenie i zadrapanie, a sprawcy zdarzenia nigdzie nie ma i co więcej - nie pozostawił na siebie żadnych namiarów, najpewniej ze względu na fakt, że nie posiada ubezpieczenia nnw.

Co możemy w takiej sytuacji zrobić? Jedyne rozwiązanie to wezwanie policji. Warto jednak w międzyczasie sprawdzić, czy przypadkiem ktoś z przechodniów nie widział zdarzenia, co może pomóc w identyfikacji sprawcy. Kolejne rozwiązanie to nagranie z monitoringu, który jednak coraz częściej znajduje się na parkingach i placach. W tej sytuacji interwencja policji może nam pomóc. Jeśli jednak nie ma nagrania, a żaden z przechodniów nie widział zdarzenia, znalezienie sprawcy może być sporym problemem. 

kraksa-na-parkingu.jpg

Spowodowałem stłuczkę na parkingu - co zrobić?

Co w przypadku, gdy to my jesteśmy sprawcą kolizji na parkingu? Oczywiście pierwsze, co może nam przyjść do głowy to szybkie zniknięcie z miejsca kolizji. Nigdy tak nie róbmy! Po pierwsze zostańmy na miejscu zdarzenia i poczekajmy na kierowcę samochodu, w który wjechaliśmy. 

Jeśli nie możemy czekać dłużej, dobrym zwyczajem jest pozostawienie namiaru na siebie, co ułatwi mu odszukanie sprawcy i pozwoli na załatwienie sprawy po czasie, już z nieco mniejszymi emocjami. W sytuacji takiego zdarzenie musimy spisać oświadczenie, a drugi kierowca wnioskuje o odszkodowanie z naszego ubezpieczenia, co umożliwia szybkie załatwienie sprawy. 

Artykuł sponsorowany 


Dodał(a): Redakcja Czwartek 12.10.2023