Modern talking

Poznaj zestaw 49 trendowych słów i wyrażeń, dzięki którym zabłyśniesz w modnym towarzystwie, choć nie dogadasz się z kosmitą.

slang

Jeżeli wierzyć oldskulowym lingwistom, człowiek wykształcony winien swobodnie posługiwać się ok. 300 000 słów i to koniecznie w kilku językach. Zupełnie niepotrzebnie! Codzienność dowodzi, że wystarczy ledwie kilkadziesiąt modnych tudzież zgrabnych anglicyzmów, zwrotów i skrótowców, żeby móc wyrazić dosłownie wszystko. Taki rozwój komunikacji międzyludzkiej przewidział twórca polskiego SF, Stanisław Lem. Stworzył on np. słowo „wszechśmiot” (od wszechświat i śmietnik). Oznacza ono Ziemię i kosmos wraz ze wszystkimi jego zidiociałymi mieszkańcami. Idąc tropem wyznaczonym przez wielkiego pisarza, przedstawiamy ci zbiór najmodniejszych w otaczającym nas polskim wszechśmiocie neologizmów, za pomocą których zabłyśniesz w każdym wymagającym lansu towarzystwie.

SŁOWA KLUCZE:

LOL
Skrót angielskiego wyrażenia Laughing Out Loud (śmieję się na głos). Służy do przekazania drugiej stronie, że to, co mówi, jest śmiechu warte. Jedno z najbardziej nadużywanych określeń w internecie. Stosowane w nadmiarze psuje nawet najciekawszą rozmowę (patrz: troll).
FLOTA
Jedno z wielu określeń pieniędzy. Flota jest jednym z warunków dobrej zabawy (patrz: tłusto), przy czym to określenie odnosi się do poważniejszych kwot. Drobne monety to nie flota, a żetony.
MASAKRA
Uniwersalne pojęcie, dzięki któremu możesz opisać niemal każdą życiową porażkę. Tego słowa możesz używać zamiast przecinka.
ROTFL
Skrót od angielskiego wyrażenia Rolling On The Floor Laughing (turlam się ze śmiechu). Ma wiele odmian (ROTFLMAO, ROTFLOL, LMAO), ale jego popularność jest mniejsza od LOL, choć wyraża dokładnie to samo.
OMG
Oh My God – internetowe westchnięcie wyrażające zdziwienie lub zaskoczenie. Z innymi skrótowcami tworzy wieloczłonowe związki, np. OMG LOL WTF, wyrażające i zdumienie, i rozbawienie.
ŻENA
Piątek, idziesz na imprezę. Zamiast gorących lasek jest tuzin panien w aparatach ortodontycznych dyskutujących o ostatniej „Krytyce Politycznej”. To jest właśnie żena.
WTF
Skrót od What The Fuck? (O co, k... chodzi?). Polska wersja to OCK (O co kaman?). To sygnał, że nie masz pojęcia, o co chodzi, i prosisz o wyjaśnienie.
ŻAL
Słowo pokrewne żenie, dobre jako komentarz. Jeśli opisywana wyżej sytuacja przytrafiła się np. twemu kumplowi, skwituj jego imprezowy pech słowem „żal”, a pojmie, że mu współczujesz.

ROZRYWKA:

MIODNY
Wyjątkowo dobry. To określenie pasuje do filmu, książki czy płyty, ale internetowa praktyka pokazuje, że najczęściej miodne bywają gry komputerowe.
SSIE/ OBSYSA
Przeciwieństwo miażdżenia i miodności. To pojęcie wywodzi się od angielskiego „it sucks”, czyli „śmierdzi”, ale zostało twórczo rozwinięte nad Wisłą. Gra, która „obsysa”, zdecydowanie nie nadaje się do tego, by chwalić się nią przed kolegami.
SKILL
Inaczej mówiąc: umiejętności w grze komputerowej. Usłyszeć „Masz skilla” to w świecie graczy wyraz najwyższego uznania. Ale dojście do takiego poziomu wymaga długich treningów (patrz: hardkor).
MIAŻDŻY
Czasownik, który pozwala wyrazić zachwyt nad jakąś pozycją kulturalną. Najczęściej miażdżenie dotyczy nowości, więc nie określaj tak płyty Led Zeppelin, ale najnowszego Snoop Dogga– już jak najbardziej.
TROLL
Byt wszechobecny w internecie. Pojawia się na forach, irytując internautów. Trolle najczęściej atakują fora poświęcone grom wideo i komputerom. Bywają fanbojami (zatwardziałymi zwolennikami jednej gry/konsoli), ale czasami po prostu mają ochotę doprowadzić innych do szału bez względu na temat rozmowy.
HARDKOR
Osoba, która ma duże doświadczenie w grach wideo, co wiąże się z tym, że zazwyczaj ogrywa rywali (patrz: pwnić) oraz spędza sporo czasu przed komputerem lub konsolą (patrz: nołlajf).
CASUAL
Przeciwieństwo hardkora, zawodnik grywający od czasu do czasu i z tego powodu w rozgrywkach wieloosobowych spełniający zazwyczaj funkcję mięsa armatniego.
NOŁLAJF
Smutny aspekt bycia hardkorem, a więc konieczność ślęczenia przed komputerem czy konsolą i, co za tym idzie, utrata możliwości spędzania czasu ze znajomymi. Nołlajf to najczęściej gracz komputerowy, ale nołlajfem może być także szkolny kujon.
PWNIĆ
Termin wywodzący się od angielskiego „to pwn” (zniekształcona forma „to own”) i oznaczający ośmieszenie i upokorzenie kogoś. Sytuacja taka ma miejsce, gdy w grze komputerowej hardkor spotyka casuala. Najczęściej dochodzi do nierównej walki, w której casual zostaje ośmieszony.

ZABAWA:

PIWAK
Plenerowa impreza, na której króluje piwo. Jest to zabawa dość niebezpieczna, bo za picie alkoholu w miejscu publicznym grozi mandat, ale ryzyko sprawia, że przyjemność płynąca z piwaka dodatkowo rośnie.
TEKLA
Popularne określenie tequili, jednego z najmodniejszych alkoholi imprezowych. Meksykański wynalazek swoją sławę zawdzięcza temu, że, jak głosi legenda miejska, nie wywołuje kaca.
BRONEK
Piwo. Występuje także pod wieloma innymi określeniami (bronx, tymbark).
ALKO
Alkohol, element niezbędny na każdej imprezie. Bez niego zabawa się nie uda (patrz: stypa).
STYPA
Marna impreza. Przyczyną może być brak dobrej muzyki czy dostatecznej ilości alkoholu, ale najczęściej chodzi o wątpliwą urodę dam obecnych na imprezie (patrz: kręgle).
VOOJITSU
Wódka, alkohol tak polski, jak muzyka Chopina i dowcipy Karola Strasburgera w „Familiadzie”.
JECHAĆ NA WSTECZNYM
Wymioty, efekt uboczny zbyt dobrej zabawy, najczęściej pomieszania tekli, bronka oraz voojistu z paroma innymi wynalazkami.
TŁUSTO
Komplement, którym można nagrodzić organizatora imprezy („tłusty balet”), autora popularnego przeboju („tłuste bity”) czy po prostu wyrazić zadowolenie („jest tłusto”).
BIBSON
Jedno z wielu określeń imprezy. Muszą się na niej znaleźć alko, tłusta nuta (patrz: nuta) i mięsko (patrz: mięsko). Jeśli brakuje jednego z tych składników, nie jest to już bibson (patrz: stypa).
NUTA
Muzyka, a dokładniej dobry kawałek. Choć nuta z definicji nie bywa zła, jeżeli utwór jest szczególnie dobry, możesz powiedzieć „tłusta nuta”.
KARIERA
Lansowanie się w modnych lokalach. Uwaga: nie zawsze zabawa w popularnych klubach zostanie uznana za robienie kariery. Jeżeli o trzeciej nad ranem mocno zawiany próbujesz wejść na czworakach do modnej imprezowni, nie jest to lans, lecz zwyczajne robienie z siebie idioty.
TDTF
Too Drunk To Fuck (dosł. zbyt pijany, by rżnąć) – sytuacja, gdy bibson okazuje się tak tłusty, a tekla tak smaczna, że imprezowicz, nawet postawiony w obliczu możliwości skonsumowania apetycznego mięska, nie potrafi stanąć na wysokości zadania.
GEJPARTY
Zabawa w męskim, lecz heteroseksualnym gronie. Najczęściej wynik przypadku (dziewczyny nie dojechały), choć zdarzają się też typowo męskie popijawy.

KOBIETY:

PLASTIK
Pogardliwe określenie dziewczyny, której horyzonty zainteresowań wyznacza moda interpretowana jako rywalizacja o to, która kobieta założy bardziej kuse i obcisłe ciuchy. Posiadanie partnerki typu plastik to spore obciążenie domowego budżetu i ryzyko ironicznych komentarzy ze strony kumpli.
MILF
Skrót angielskiego wyrażenia „Mother I’d Like To Fuck”, czyli kobieta, która mimo wieku wciąż budzi zainteresowanie młodszych partnerów. Zgodnie z definicją MILF–a to kobieta, której wiek wskazuje, że mogłaby mieć dorosłe dziecko, ale dżentelmen nie zagląda kobietom w dowód.
MIĘSKO
Kobiety atrakcyjne i do tego nieopierające się męskim zabiegom. Określenie to wcale nie jest komplementem, więc nie próbuj zaczynać znajomości od słów „niezłe mięsko z ciebie”.
FANTA
Skrót od wyrażenia „Fuck And Never Touch Again”, czyli przeleć i więcej nie dotykaj. Pogardliwe określenie sytuacji, która dotyka większości imprezowiczów, gdy partner na trzeźwo okazuje się wyjątkowo nieatrakcyjny, chociaż po paru drinkach łapał się do kategorii „mięsko”.
LESSI
Po naszemu – lesbijka. W świecie mężczyzn istota na wpół legendarna. Wielu facetów nie wierzy w ich istnienie i z uporem godnym Don Kichota pragnie je nawracać (patrz: lesbro).
BLACHARA
Kobieta lgnąca do panów z samochodem, zwykle produkcji niemieckiej. Wbrew pozorom, nie pogadasz z nią o motoryzacji.
BUTTER FACE
Zgrabna, atrakcyjna kobieta, której jedynym minusem jest wyjątkowo nieatrakcyjna twarz (but her face...).
Często dotyka ją syndrom FANTA.
FUGLY
Skrót od Fucking Ugly. Zgrabne określenie dziewczyny szczególnie brzydkiej.
FWB
Skrót od Friends With Benefits (przyjaciele z korzyściami). Określa niezobowiązujący seks pomiędzy znajomymi, których nie łączy formalny związek ani nie obciąża ich konieczność pamiętania o urodzinach.
KRĘGLE
Mało atrakcyjne kobiety o kształtach... kręgli. Ich cechą jest zbijanie się w grupy podczas spotkań towarzyskich, przez co skojarzenie z kręglami staje się jeszcze bardziej uprawnione.

MĘŻCZYŹNI:

CIACHO
Atrakcyjny mężczyzna, którego wygląd zachęca do natychmiastowej konsumpcji. To komplement w ustach kobiety, ale śmiertelna zniewaga w ustach drugiego faceta.
PAMPERS
Skejt chodzący w spodniach ledwie trzymających się na biodrach. To samo odnosi się do ubierających się podobnie hiphopowców.
BFFF
Best Fucking Friends Forever, czyli kumple na zawsze. Ten okrzyk wypada wznosić w towarzystwie wypróbowanych przyjaciół i po kielichu, w takiej sytuacji wolno nawet obejmować się i poklepywać.
HAPPY HOUR
Seks. W przypadku wielu mężczyzn radość może (a czasem po prostu musi) trwać ledwie kwadrans igraszek.
PORNFOLIO
Zbiory pornografii prezentowane kumplom podczas imprez. Nieodłączny element udanego gejparty.
GOBELIN
Mocno owłosiona klata, dobrze widoczna spod ubrania. Trend dosyć kontrowersyjny, chociaż są kobiety (najczęściej plastiki), które to docenią.
COCKBLOCK
Kumpel, który pilnuje, byś na imprezie nie zdradził swej partnerki, zaliczając jakieś mięsko albo, o zgrozo, padając ofiarą efektu FANTA.
M8
Popularne w internecie określenie kumpla (czyt. mejt, z ang. kumpel). Najbardziej wiarygodnie brzmi używane przez nastolatków, jednak najczęściej korzystają z niego dobiegający trzydziestki wieczni chłopcy.
LESBRO
Koleś, który próbuje dokonać rzeczy niemożliwej, czyli przespać się z lesbijką, żeby przekonać ją do heteroseksualizmu. Wysiłek próżny, ale godzien szacunku.


Dodał(a): Andrzej Chojnowski Czwartek 22.09.2011