Suma wszystkich strachów

Poznaj 20 absolutnie najdziwniejszych fobii, jakie zna psychiatria. Nie wierzysz, że ludzie boją się tak show You Can Dance, czy kobiet o wyglądzie Cheryl Cole?

CKM


Myślisz, że takie schorzenia nie istnieją? A więc zapytaj swojego psychiatry, on ci prawdę powie.

Papapfobia
Nie, to nie tak, jak myślisz – cierpiący na ową chorobę nie boją się Papy Smerfa, lecz odczuwają paniczny lęk przed... papieżami.

Hippopotomonstrosesquippedaliofobia
Paniczny lęk przed długimi wyrazami. Chory boi się nie tylko słowa „konstantynopolitańczykiewiczówna”, lecz także nazwy owej choroby – złośliwi psychiatrzy wybrali dla niej wyraz złożony aż z 35 liter.

Peladofobia
To fachowe określenie strachu odczuwanego na widok łysych ludzi. Podkreślmy, że zarówno groźnych skinheadów, jak i dobrotliwych mnichow buddyjskich.

Trichofobia
Jeśli wpadasz w niekontrolowaną panikę na widok włosa w zupie lub rzęsy, która upadła na umywalkę, jest to sygnał, że cierpisz właśnie na trichofobię, czyli lęku przed wypadającymi włosami.


Aulofobia

Panowie, z góry prosimy o brak kudłatych skojarzeń: a więc chodzi tu o lęk przed fletami. Nieważne, czy poprzecznymi, czy podłużnymi.

Ideofobia

Dziewczyna mówi ci: „Mam świetny pomysł: zaproszę moją najładniejszą koleżankę i zaliczymy trójkącik”, a ty wpadasz w panikę... O co chodzi? Pewnie cierpisz na ideophobię, czyli lęk przed nowymi pomysłami.

Triskaidekafobia
Ta choroba, na którą cierpiał m. in. Adolf Hitler to lęk przed liczbą 13. Jej odmianą jest paraskavedekatriafobia, czyli lęk przed piątkami trzynastego. Uwaga: dosięga nie tylko fanów horroru o tym samym tytule.

Vomitofobia
Zazwyczaj prawdziwi faceci nie obawiają się tego, że po zmieszaniu ginu, whisky, piwa i wina puszczą pawia przy kumplach. Inaczej ma się sprawa z cierpiącymi na tę chorobę, czyli paniczny lęk przed wymiotowaniem.

Ephebifobia

Lęk przed nastolatkami. Chorzy doskonale czują się np. w Ciechocinku, wśród ludzi w wieku emerytalnym. Najbardziej przekopane mają przed swoimi dwudziestymi urodzinami, ponieważ panicznie boją się samych siebie.

Metrofobia
Polonistka mówi o wierszu Miłosza”, a ty wpadasz w panikę? Nie oznacza to, że jesteś największym osłem klasie, lecz cierpisz na metrofobię, czyli lęk przed poezją.

Scopofobia

Fobia polegająca na tym, że chory panicznie boi się, gdy ktoś na niego patrzy. Nawet jeśli, o zgrozo, jest to zalotne spojrzenie seksownej laseczki w typie Heidi Montag.

Eufobia
Lęk przed dobrymi wiadomościami. Chory ze strachu może doznać zawału serca dowiadując się np., że trafił szóstkę w Totka. Uwielbia natomiast słyszeć złe wieści.

Arachibutyrofobia

A co, jeśli za absolutnie najbardziej przerażającą rzecz we wszechświecie uznaje się masło orzechowe? Oznacza to, że cierpi się właśnie na arachibutyrofobię.

Nomofobia
Paniczny lęk przed brakiem możliwości rozmawiania przez telefon komórkowy. Gdy gubi się zasięg, zdesperowany chory w panice może nawet rzucić się z masztu telekomunikacyjnego!

Suma wszystkich strachówCoulrafobia

Cyrkowi artyści komediowi z przyklejonymi nosami i w wielkich butach przerażają cię bardziej, niż psychole z maczetą w ręku? Oznacza to, że cierpisz na coulrafobię, czyli lęk przed klaunami. Niezły cyrk, co?

Chorofobia

Jeśli masz lęki oraz odruch wymiotny na dzwięk tytułów takich, jak „You Can Dance”, „Taniec z gwiazdami” bądź  „Tancerze”, nie możesz winić TVN-u! Po prostu cierpisz na na chorofobię, czyli strach przed tańcem.

Koumpounofobia
Paniczny lęk związany z guzikami? Tak, psychiatria zna takie schorzenie. Chorzy wybierają wyłącznie ubrania z zamkami błyskawicznymi, rzepami oraz starają się nie trafić w telewizji na Annę Guzik.


Estiofobia
Cierpiący na estiofobię po straszliwie boją się ubrań. Zazwyczaj jakiegoś konkretnego typu lub materiału. Mamy nadzieję, że nie lękasz się seksownej bielizny, którą twoja dziewczyna założy na rozbieraną randkę?

Caligynefobia
Podrywa cię podpita, napalona laseczka w typie Igi Wyrwał lub Cheryl Cole, a ty, choć jesteś hetero, z krzykiem uciekasz gdzie pieprz rośnie? Spokojnie, po prostu cierpisz na caligynefobię, czyli lęk przed pięknem.

Fobofobia
Królowa naszej listy, czyli fobia na punkcie... fobii. Chorzy panicznie lękają się, że czegoś się panicznie zlękną. I to sprawia, że wpadają w panikę.

Strach się bać, co? A czego ty boisz się najbardziej?


Dodał(a): Alex DeLarge Poniedziałek 01.08.2011