Naukowcy pierwszy raz w historii odwrócili proces starzenia

Długowieczność jest na wyciągnięcie ręki. Po raz pierwszy w historii naukowcom udało się odwrócić biologicznie proces starzenia. Wykorzystali do tego tlenoterapię w komorze ciśnieniowej. Śpiewanie sto lat może przejść do lamusa.
bb.jpg

“Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” już niebawem może być nie tylko fikcją. Naukowcy z Izraela wykazali, że mogą cofnąć zegar biologiczny w dwóch kluczowych obszarach ciała, które uważa się za odpowiedzialne za słabość i zły stan zdrowia, który towarzyszy starzeniu się.

Wraz z wiekiem ochronne nakładki na końcach chromosomów – zwane telomerami – skracają się, powodując uszkodzenie DNA i zatrzymanie replikacji komórek. Jednocześnie w organizmie gromadzą się starzejące się komórki „zombie”, uniemożliwiające regenerację.

Sprawdź: Przyjaciele albo związek. Naukowcy potwierdzają, że to ma sens

Zwiększenie długości telomerów i pozbycie się starzejących się komórek jest przedmiotem wielu badań przeciwdziałających starzeniu i opracowywane są leki ukierunkowane na te obszary.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie wykazali, że podanie czystego tlenu osobom starszym w komorze hiperbarycznej zwiększyło długość ich telomerów o 20 proc., co nigdy wcześniej nie zostało osiągnięte. Naukowcy stwierdzili, że wzrost może oznaczać, że telomery uczestników badania stały się tak długie, jak 25 lat wcześniej.

Terapia zmniejszyła również liczbę starzejących się komórek nawet o 37 proc., otwierając przy tym drogę do ponownego wzrostu nowych, zdrowych komórek. Natomiast badania na zwierzętach wykazały, że usuwanie starzejących się komórek wydłuża pozostałe życie o ponad jedną trzecią.

Sprawdź: Seksualna kontrrewolucja. Naukowcy wyjaśniają, czemu jest coraz więcej singli

Wielu naukowców uważa obecnie, że samo starzenie się jest odpowiedzialne za poważne schorzenia, takie jak choroba Alzheimera, Parkinsona, zapalenie stawów, rak, choroby serca i cukrzyca.

Wiadomo również, że otyłość, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, niedobór witamin i stany zapalne mogą przyspieszyć skracanie telomerów, co pokazuje, że mają one duży wpływ na długowieczność.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. kard z filmu Piątek 20.11.2020