Obawiasz się podsłuchu w telefonie? Sprawdź nasze porady!

Wiele osób używa smartfona nie tylko do przeglądania mediów społecznościowych i kontaktowania się z innymi ludźmi, ale także do zakupów, wykonywania czynności związanych z bankowością elektroniczną oraz do innych spraw. W takich przypadkach może pojawić się obawa przed podsłuchem w telefonie.

frustrated-young-woman-looking-mobile-phone-screen-complicated-shrugging-frowning-disappointed-standing-white.jpg

Podsłuch w telefonie to spory problem

Istnieje wiele technologicznych narzędzi i oprogramowań, które pozwalają na nielegalne podsłuchiwanie rozmów telefonicznych i dostęp do prywatnych danych. Dobrze wiedzieć o tym, że złośliwe oprogramowanie może być zainstalowane na twoim smartfonie przez oszustów lub hakerów, którzy uzyskali dostęp do urządzenia. Dzięki temu mogą zdalnie monitorować twoje rozmowy i aktywność. Niektóre aplikacje dostępne w sklepach z aplikacjami mogą zawierać szkodliwe elementy, które umożliwiają dostęp do twojego telefonu. Właśnie dlatego zawsze sprawdzaj opinie innych użytkowników przed pobraniem nowej aplikacji. W takim razie jak sprawdzić podsłuch w telefonie i jak się przed nim uchronić?

Sprawdź, czy nie masz podsłuchu w telefonie

Najbardziej niepokojące sygnały, wskazujące na obecność podsłuchu w smartfonie, to częste samoistne wyłączanie się urządzenia lub zawieszanie się telefonu oraz resetowanie danych. W takich przypadkach szczególne znaczenie ma sprawdzenie wszystkich posiadanych aplikacji. W sytuacji, gdy obawiasz się podsłuchu, możesz również zanieść swój telefon do serwisu i poprosić o sprawdzenie urządzenia. W przypadku nowszych modeli smartfonów niepokojące może być szybkie rozładowywanie się baterii, zwłaszcza jeśli jest to nagłe i wcześniej nic takiego się nie zdarzało. Regularne aktualizacje oprogramowania na twoim telefonie to klucz do zadbania o bezpieczeństwo. Producent oprogramowania wydaje aktualizacje, które zawierają poprawki zabezpieczeń. Spore znaczenie ma także skorzystanie z dobrego antywirusa, a regularne skanowanie swojego telefonu pomaga wykrywać i usuwać szkodliwe aplikacje i pliki. Pobieraj je zatem tylko z oficjalnych źródeł, takich jak Google Play Store dla urządzeń z systemem Android lub App Store dla urządzeń Apple. Przeczytaj recenzje innych użytkowników i zwracaj uwagę na uprawnienia, o jakie prosi dana aplikacja. Nie używasz Bluetooth, NFC lub Wi-Fi? Wyłącz te usługi, aby zminimalizować ryzyko potencjalnego ataku. Każda włączona usługa to potencjalna luka w zabezpieczeniach. Regularnie sprawdzaj historię połączeń i korzystania z danych na swoim telefonie. Jeśli zauważysz podejrzane aktywności, natychmiast reaguj. Bądź czujny wobec podejrzanych telefonów, wiadomości lub e-maili. Nie podawaj poufnych informacji bez upewnienia się, że kontaktujesz się z rzeczywistą osobą lub instytucją.

Artykuł partnera 


Dodał(a): Redakcja Środa 29.11.2023