Pijesz? Masz mniejszy mózg. Nowe badania

Powszechnie wiadomo, że regularne sięganie po procenty negatywnie działa na nasz mózg. Często mówiło się także o tym, że u alkoholików następuje zmiana struktury i wielkości mózgu, co wpływa na ich zdolności poznawcze. Niedawno dowiedziono, że nie chodzi tylko o hektolitry wlanych w siebie trunków, ale wystarczy i kilka butelek piwa tygodniowo, by mózg się zmniejszał.
Zrzut ekranu 2022-03-9 o 14.17.57.png

Badania przeprowadzili naukowcy z University of Pennsylvania. Dowiedli oni, że jeśli osoba w wieku powyżej 50 lat zwiększy spożycie dwukrotnie (od ok. 240 ml piwa do 0,5 piwa) dziennie, wtedy mózg "starzeje się" o dwa lata. Jeśli zwiększymy trzykrotnie dawkę, wtedy wywołuje to zmiany odpowiadające postarzeniu się o 3,5 roku. 

"Dzięki temu, że pracowaliśmy na dużej próbie badanych mogliśmy wyłapać subtelne zmiany, nawet takie zachodzące pomiędzy spożywaniem pół a całej butelki piwa dziennie" stwierdził jeden z autorów badań, Gideon Nave.

"Uzyskane przez nas wyniki stoją w sprzeczności z tym, co obecnie opisują oficjalne zalecenia dotyczące bezpiecznych ilości spożywanego alkoholu. Na przykład zgodnie z zaleceniami National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism kobiety nie powinny pić więcej niż jednego drinka dziennie, a limit dla mężczyzn jest dwukrotnie wyższy. Jednak jest to ilość, która już przekracza bezpieczny poziom konsumpcji opisany w naszych badaniach"  – powiedział z kolei profesor psychiatrii Henry Kranzle.

Naukowcy skupili się na badaniach rezonansem magnetycznym mózgów ponad 36 tys. osób. Szacowali objętość istoty białej i szarej. Pod lupę brano takie czynniki jak wiek, wzrost, płeć, BMI, palenie papierosów, status społeczny, genetykę, miejsce zamieszkania, ogólną wielkość głowy i oczywiście kwestie alkoholowe.

Już na początku zauważono, że alkohol redukuje średnią objętość istoty białej i szarej mózgu w całej populacji. O ile różnica pomiędzy tymi, którzy nie piją, a ludźmi, którzy sięgają po alkohol raz na dzień–dwa, była niewielka, o tyle kwestie częstego picia (różnica pomiędzy piwem a dwoma) już były bardzo widoczne. 

"Tutaj patrzyliśmy na uśrednioną konsumpcję dzienną. Chcielibyśmy jednak sprawdzić, czy np. picie jednej jednostki alkoholu dziennie jest lepsze niż nie picie przez cały tydzień, a później wypicie w ciągu dnia 7 jednostek. Istnieją podstawy, by przypuszczać, że tego typu okresy większego picia przynoszą większe szkody, niż regularnego umiarkowanego picia, jednak dowody te nie opierają się na dużych zestawach danych" – mówili autorzy badania.

Szczegółowe wyniki badań znajdziesz tutaj.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Środa 09.03.2022