Sposoby na noworocznego kaca

Sylwester lada chwila. Jeśli zamierzasz zakończyć rok ostrą popijawą, to bardzo prawdopodobne, że nowy rok rozpoczniesz solidnym kacem. Jak sobie z nim radzić?
iStock-896553420.jpg

Obudziłeś się rano po imprezie i masz wrażenie, że są tylko dwa wyjścia z sytuacji: cofnięcie czasu o kilka godzin i zdecydowana odmowa dalszego spożycia, albo nagła i bezbolesna śmierć, o którą zaczynasz powoli prosić. Nikt nie będzie cię oszukiwał - kac jest jak katar, musisz swoje przecierpieć, ale możesz złagodzić jego objawy.

Przed imprezą

Wypocznij - zmęczony jesteś bardziej podatny na działanie alkoholu. Ogranicz też palenie w ciągu dnia. Przed wyjściem na imprezę upewnij się, że w lodówce czeka na ciebie poranny posiłek. Świetnie sprawdzi się ogórkowa, kapuśniak, albo sam sok z kiszonej kapusty.

W trakcie

Rób sobie przerwy pomiędzy kolejnymi drinkami. Alkohol potrzebuje 20 minut, żeby się wchłonąć, wiec ty daj mu ochłonąć. Dobrze wiesz, że mieszanie alkoholi nigdy nie wychodzi na dobre, ale przypominamy, że granica pomiędzy trybem "nieśmiertelność" a opcją "karuzela" jest naprawdę cienka.

Do tego pamiętaj, że dwutlenek węgla zawarty w musujących alkoholach sprawia, że etanol wchłania się szybciej, również ten z wcześniej wypitych napoi wyskokowych, więc ostrożnie z bąbelkami. Warto też pić dużo wody w trakcie imprezy. Oprócz tego, dwie szklanki przed snem są obowiązkowe. Dobrze zrobi też witamina C i otwarte okno na noc. 

Po fakcie

Nawadniamy, nawadniamy, nawadniamy. Najlepsza będzie oczywiście niegazowana woda i sok pomidorowy, który uzupełni potas wypłukany przez alkohol. Zmobilizuj się i weź prysznic, a następnie zrób sobie śniadanie. Pomogą ci wspomniane wcześniej zupy i jajecznica.

Jeśli nic nie przynosi ulgi, to sięgnij po klina, ale uważaj, żeby nie przesadzić, bo twoje problemy przeciągną się na następny dzień. Dobrze zrobi ci spacer na świeżym powietrzu, ale unikaj forsownego treningu. A najlepszym lekarstwem będzie sen. No i unikaj leków, bo twoja wątroba nie potrzebuje dodatkowych obciążeń.


ZOBACZ TAKŻE: ALKOHOL BEZ KACA Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Niedziela 29.12.2019