TikTok jako kanał rekrutacyjny młodocianych dilerów. Mafie narkotykowe zacierają ręce

Mafie narkotykowe idą z duchem czasu i przechodzą na platformy powszechnie używane przez młodzież i dzieci – w końcu trzeba jakoś pozyskać nowych pracowników. Głównym kanałem działania jest TikTok. Za pomocą aplikacji nieletni mają wiedzieć m.in. kiedy, gdzie i jakie porcje odebrać od wyznaczonych osób.
smoke-gf241859dd_1920.jpg

Używanie TikToka do celów związanych z narkotykami zrobiło się wyjątkowo popularne w Holandii. "Pokusa zarobienia szybkich pieniędzy jest ogromna" - stwierdził szef prokuratury w Rotterdamie Hugo Hillenaar. Według niego znalezienie chętnych do narkotykowego biznesu jest niezwykle łatwe, ponieważ dzieci szybko godzą się na działanie, gdy w tle pojawiają się wysokie sumy za pozornie niewielki wysiłek.

"Zarabiają nawet dwa tysiące euro na jednym kilogramie białego proszku" – mówił Hillenaar. W ciągu dziewięciu dni w 2023 r. zatrzymano czterdzieści młodych osób, które próbowały wydobyć narkotyki z portowych kontenerów.

Najcześciej są to osoby w wieku 17–24 lat, ale zdarzyły się także młodsze. Na TikToku przemytnicy mają posługiwać się specjalnym szyfrem, który jest dostępny na niektórych konwersacjach facebookowych i tiktokach.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Piątek 13.01.2023