Walentynki poszły nie po Twojej myśli?

Zaskocz ukochaną na Dzień Kobiet czymś spektakularnym i… rzuć w końcu te fajki

iStock-1181795734.jpg

Rzucenie palenia w ramach prezentu na Dzień Kobiet? Dlaczego nie? Sam się przekonasz, że zerwanie z tym smrodliwym nałogiem, może być miłą niespodzianką, którą twoja partnerka naprawdę doceni – a tobie wyjdzie na zdrowie. A co więcej, będzie to dla niej bardziej meaningful niż kolejny bukiet tulipanów.

Z okazji walentynek kupiłeś swojej ukochanej bieliznę w złym rozmiarze? Wziąłeś ją do kina na film, na którym bawiłeś się dobrze tylko ty? A może w restauracji, do której poszliście, jedyną potrawą, którą ona mogła zamówić, była sałatka? Jeżeli walentynki poszły nie po twojej myśli, a powodem były twoje nietrafione wybory lub po prostu tym razem miałeś pecha, to zbliżający się Dzień Kobiet jest doskonałą okazją, żeby się zrehabilitować i wyciągnąć prawdziwego asa z rękawa.

Rzucenie palenia – najlepszy prezent na Dzień Kobiet

Palisz fajki, ale… ona zbytnio ci tego nie wytyka, choć wiesz, że nie przepada za dymem i smrodem papierosów na twoich włosach i ubraniu? Być może za bardzo jej na tobie zależy, aby stawiać cię pod ścianą i dyktować warunki waszego „być albo nie być”. Jeżeli tak jest, to tym bardziej możesz czuć się wyjątkowym szczęściarzem, bo jesteś ze wspaniałą, cierpliwą kobietą, która jest warta każdego wysiłku, aby ją przy sobie zatrzymać. Nie musimy chyba zresztą wspominać, że na rzuceniu przez ciebie palenia skorzysta nie tylko twoja ukochana i wasz związek, ale przede wszystkim ty sam. W końcu stawką jest tu też twoje własne zdrowie.

Nikt nie mówi, że będzie łatwo. Zerwanie z tym nałogiem to jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie można sobie postawić. Jednak choć bywa trudne, na szczęście nie jest niewykonalne. Jeżeli podejdziesz do sprawy metodycznie i z zaangażowaniem, a dodatkowo możesz liczyć na wsparcie ze strony twojej ukochanej, są duże szanse, że w końcu ci się uda. Wiele osób do podjęcia się nowego wyzwania potrzebuje tylko odpowiedniego bodźca – powiedz sobie, że teraz tym motywatorem jest jej święto i podejmij rękawicę #challangeaccepted.

Jak zrobić to skutecznie? Czytaj dalej!

Jak skutecznie rzucić papierosy?

Od czego zacząć? Pozbądź się rzeczy, które mogą przypominać ci o złym nawyku palenia papierosów. Zacznij od podstaw – wyrzuć cały zapas papierosów, popielniczki i zapalniczki (posprawdzaj wszystkie kieszenie!). Następnie wypierz ubrania, wywietrz mieszkanie i samochód, jeśli w nich paliłeś (możesz zainwestować w odświeżacze, świece zapachowe lub kadzidła, by Twoja przestrzeń zyskała nowy zapach).

Aby skutecznie rzucić palenie, czasem potrzebne są dość radykalne zmiany – również w życiu towarzyskim. Wiadomo, że na imprezach alkoholowi bardzo często towarzyszą papierosy. Poinformuj swoich znajomych, że jesteś w trakcie rzucania palenia, tak żeby ograniczyli ci propozycje wychodzenia na dymka. Jeśli będą cię namawiać – znajdź w towarzystwie kompana, który nie pali – niech zostanie twoim skrzydłowym, który pomoże ci być asertywnym.

W międzyczasie możesz wspierać się różnego rodzaju produktami wchodzącymi w skład tak zwanej nikotynowej terapii zastępczej. Chodzi na przykład o plastry nikotynowe, pastylki do ssania czy gumy do żucia z nikotyną. Wszystkie te produkty czasem pomagają, jednak w wielu przypadkach cała terapia kończy się powrotem do fajek. Dlaczego? Nałogowym palaczom często brakuje samej czynności palenia (fajka w dłoni, głęboki wdech i wydech, widok wydychanego dymu – dobrze to znasz, prawda?). Zatem jeśli należysz do zatwardziałych palaczy (nie mylić z twardzielami!), na których nic nie działa – dobrym rozwiązaniem zastępczym mogą okazać się dla ciebie np. e-fajki na liquidy lub podgrzewacze tytoniu. Nie łap jednak byle czego. Warto postawić na już przebadane medycznie urządzenia – najwięcej takich badań wśród podgrzewaczy mają tzw. iqos-y. Tytoń jest w nich podgrzewany. W rezultacie powstaje zawierający nikotynę aerozol o prawie niewyczuwalnym zapachu. Nie ma jednak mowy o śmierdzącym dymie, którego tak nie lubi twoja ukochana. Co istotne, te alternatywy dla fajek zapewniają doświadczenie porównywalne z tradycyjnym paleniem, ale za to bez udziału szkodliwych substancji smolistych oraz wspomnianego wcześniej dymu i smrodu. Nie rozpędzaj się jednak. Nawet jeśli zamienisz papierosy na elektryka i będziesz się mniej truł, to i tak powinieneś traktować to tylko jako etap przejściowy do upgrade’u życia w 100% bez nałogu.

Niech tegoroczny Dzień Kobiet będzie dla ciebie motywatorem do podjęcia wyzwania, które wyjdzie na dobre zarówno tobie, jak i twojej ukochanej. Może czas, który przeznaczałeś na papierosa, zaowocuje wspólnymi doznaniami. 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Środa 08.03.2023