Polacy chcą robić benzynę z plastiku

Złoty medal dla Polaków! Naukowcy z naszego kraju opracowali system pozwalający na wytwarzanie benzyny i oleju napędowego z plastikowych toreb i ubrań.

paliwo.jpg


W SKRÓCIE:

Podczas 64. Międzynarodowej Wystawy Innowacji w Barcelonie zaprezentowało się 14 polskich zespołów. Jednym z najciekawszych pomysłów całego wydarzenia okazała się opracowana przez grupę pod dowództwem Adama Hańderki technologia umożliwiająca wytwarzanie benzyny i oleju napędowego z produktów nienadających się do recyklingu.

PEŁNA WERSJA:
Jury 64. Międzynarodowej Wystawy Innowacji w Barcelonie przyznało nagrodę główną i złoty medal z wyróżnieniem Polakom. Naukowcy z naszego kraju zaprezentowali oryginalny sposób na wykorzystanie produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, które nie nadają się do recyklingu. Otóż z plastikowych toreb, ubrań i wykładzin można zrobić olej napędowy oraz benzynę.

Ponad 20% z produkowanych co roku 311 milionów ton  tworzyw sztucznych ląduje na wysypiskach śmieci i nie nadaje się do dalszego użytku. Do tej pory można było je neutralizować jedynie spalaniem. Polski zespół pod przewodnictwem Adama Hańderki stworzył technologię, która pozwoli przerobić te wszystkie odpady na paliwo.

Warto zaznaczyć, że cały proces przebiega zgodnie z obowiązującymi normami europejskimi. Odkrycie Polaków może więc pozwolić zlikwidować problem z coraz większą ilością śmieci na świecie, a także zrewolucjonizować rynek paliwowy. Pomysł podbił serca nie tylko jury, ale również inwestorów. Już pojawili się chętni na zakup nowej technologii.

Zespół Hańderki nie jest jedynym z naszego kraju, który podczas wystawy został wyróżniony. Podczas wydarzenia zaprezentowało się 14 różnych polskich grup naukowców. Łącznie uhonorowano ich trzema nagrodami głównymi i 14 złotymi medalami.

Ciekawe czy ta innowacyjna technologia sprawi, że w końcu przestaniemy narzekać na ceny paliw i ile kilometrów przejedziemy na jednej siatce z Biedronki.


Dodał(a): Paweł Zieleń Wtorek 09.05.2017