Laptopy gamingowe – co warto wiedzieć?

Gracze nie tylko konsolami żyją.

adobestock_159105792.jpeg

To prawda ponadczasowa, a w dzisiejszych czasach, gdy e-sport staje się coraz popularniejszy, laptopy gamingowe zyskują grono miłośników. Czym różnią się laptopy gamingowe od tradycyjnych laptopów? Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa gamingowego? Jakie modele laptopów gamingowych polecamy?

Co to są laptopy gamingowe?

Laptopy gamingowe to sprzęt, którego głównym zastosowaniem jest gra w najnowsze produkcje. To bardzo prosta definicja, która jednak różnicuje sprzęt gamingowy od laptopów, które służą domowej rozrywce czy pracy. Laptopy gamingowe to urządzenia, które ze względu na specyfikę zastosowania muszą charakteryzować się potężnymi parametrami technicznymi i będą w stanie wydajnie obsługiwać nawet najnowsze produkcje. 

A więc pierwsza różnica pomiędzy laptopem do gry i do pracy? Inna specyfikacja techniczna. Druga różnica to wygląd laptopów gamingowych. Urządzenia dedykowane graniu są wykonane z wysokiej jakości, wytrzymałego materiału, które wytrzyma nie jeden atak złości gracza.

Nie zapominajmy o chłodzeniu laptopa. Układ chłodzenia w laptopie gamingowym musi być wyjątkowo wydajny, by komponenty nie nagrzały się zbytnio podczas dźwigania ciężaru najnowszych produkcji. O jakiej różnicy jeszcze nie wspomnieliśmy? O cenie. Tradycyjny laptop jest dostępny w cenach już od 1000 złotych. Za laptopa gamingowego, ze względu na potężne podzespoły przyjdzie nam zapłacić znacznie więcej. Coraz częściej możemy jednak natrafić na promocje na laptopy, a także promocje na gry, dzięki czemu nasza ulubiona rozrywka nie wyczyści naszego konta bankowego do cna. 

Na co warto zwrócić uwagę wybierając laptop

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając idealny laptop gamingowy? Przede wszystkim na dysk. W tym aspekcie mamy do wyboru dysk HDD oraz SSD. Jest to jeden z najważniejszych czynników zapewniających nam płynność rozgrywki. Który wariant wybrać? Dysk SSD to zdecydowanie szybsze i wydajniejsze rozwiązanie, dzięki któremu wszystkie procesy w laptopie będą przebiegały znacznie efektywniej. Wadą tego rozwiązania jest jednak cena. HDD to dyski znacznie tańsze.

Kolejna kwestia, szczególnie istotna dla graczy uwielbiających dokładne odwzorowanie rozrywki to ekran i matryca laptopa gamingowego. W tym przypadku im większy ekran, tym wygodniej dla gracza. 15.6 cala to minimum, który zagwarantuje nam względny komfort grania. Warto również zainwestować w laptopa, który wyposażony jest w matową, nieodbijającą otoczenia powierzchnię.

Odpowiednio wydajne działanie naszego laptopa jest uzależnione od ilości pamięci RAM, w którą wyposażony jest nasz laptop. Ilość pamięci RAM w laptopie gamingowym jest niezwykle ważna, a uniwersalna zasada mówi - im więcej, tym lepiej. 

Nieoczywistą kwestią, która powinna zwrócić naszą uwagę, jest klawiatura, w którą wyposażony jest nasz laptop gamingowy. Klawiatura dla gracza powinna być przede wszystkim wytrzymała, podświetlana, a także posiadać funkcje programowania klawiszy. 

Polecane modele laptopów gamingowych

Na stronie PlanetaGracza.pl znajdziemy wiele ciekawych propozycji laptopów gamingowych, które spełnią oczekiwania każdego gamera. Jakie modele są szczególnie polecane? 

Na samym początku potężny Acer Nitro 5, który wyposażony jest w połączoną moc procesora Intel Core i układu graficznego NVIDIA GeForce GTX. To sprawia, że każda, nawet najbardziej wymagająca produkcja z niesamowitą płynnością uruchomi się na tym sprzęcie. Dwa gniazda na dyski SSD, ekran IPS Full HD, a także zaawansowana technologia chłodzenia Acer CoolBoost gwarantuje nam wydajność na najwyższym poziomie. 

Inny proponowany laptop to Lenovo Legion 7. Procesor AMD Ryzen z serii 5000, a także karta graficzne NVIDIA GeForce RTX 3000 pozwala na maksymalną wydajność przy jednoczesnym długim działaniu baterii. Jak z chłodzeniem? W Legion 7 zastosowano technologię Legion Coldfront 3.0 - inteligentny system wlotu powietrza, które przenika przez ponad 10 tysięcy otworów wentylacyjnych oraz sztuczna inteligencja, która optymalizuje efektywność układu do wymagań konkretnej gry. 


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Poniedziałek 29.11.2021