Instagramer na celowniku fiskusa. Zgubił go luksus w postach

Popularny nigeryjski instagramer został zatrzymany w Dubaju. Miał utrzymywać się z reklamowania luksusowych marek w social mediach, ale FBI przyjrzało się bliżej jego "karierze". Trzeba pamiętać, że w internecie "nie wszystko złoto, co ma dużo lajków".


Ramon Olorunwa Abbas to nigeryjski instagramer znany pod pseudonimem "Ray Hushpuppi". Stał się samozwańczym coachem dla swoich dwóch i pół miliona fanów. Jego zdjęcia w prywatnych odrzutowcach i jachtach miały inspirować do wzięcia życia we własne ręce. Tymczasem na jego rękach wylądowały mało gustowne kajdanki. Luksusowe zegarki, hotele, auta i torby z ciuchami miały być dowodem, że wystarczy chcieć. Tymczasem stały się dowodem w zupełnie innej sprawie. FBI oskarża influencera o defraudacje i wypranie ponad 14 milionów dolarów (ok. 50 milionów złotych).

Na czym polegał przekręt "influencera"? Hushpuppi z kolegami pisali maile do instytucji finansowych lub amerykańskich firm prawniczych. Zwracali się z prośbą o pomoc przy transferze pieniędzy. Prosili o dane niezbędne do realizacji płatności i w ten sposób wchodzili w posiadanie wszystkich dostępów, które umożliwiły wydobycie środków. Taki trick, wg. terminologii policyjnej, nazwa się, o ironio, "nigeryjski szwindel".

Czytaj także: "Jestem zbyt piękna i bogata na koronawirusa". To ona lizała toaletę

Instagramerowi postawiono również zarzuty o próbę wyłudzenia ponad 100 milionów funtów od jednego z klubów brytyjskiej Premier League. Jaki to konkretnie klub, nie wiadomo.

Adwokat oskarżonego tłumaczy, że ogromne dochody jego klienta łączą się z biznesem w nieruchomościach, ale przede wszystkim z kontem na Instagramie, dzięki któremu projektanci płacili mu za promocję ich produktów w internecie.Wspólna akcja FBI i dubajskiej policji pod kryptonimem "Polowanie na Lisy", zaskoczyła trzydziestosiedmioletniego Nigeryjczyka we śnie w hotelu Palazzo Versace. Policja zarekwirowała 13 luksusowych aut, dyski twarde, prawie pięćdziesiąt smartfonów i dwadzieścia komputerów. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Hushpuppi może i ukradł kilkadziesiąt milionów dolarów, ale zgubiły go drobne - 2,5 miliona lajków na Instagramie. 

Czytaj dalej: Policjant instagramer publikował zdjęcia zwłok


Dodał(a): Marek Matyjanka / instagram.com/hushpuppi Czwartek 16.07.2020