Oglądasz te filmy? Lepiej poradzisz sobie z pandemią

To, jak sobie radzimy z nową rzeczywistością zdeformowaną przez koronawirusa, zależy od wielu czynników i jest obiektem refleksji specjalistów z całego świata. Okazuje się, że wielbiciele tych filmów lepiej radzą sobie z pandemią.
iStock-469355834.jpg

Naukowcy z Uniwersytetu Chicago we współpracy z badaczami z Pennyslvanii i Aarhus University odkryli, że ludzie, którzy lubią oglądać filmy opowiadające o apokalipsie, lepiej radzą sobie z realną pandemią. Badanie opublikowano na łamach psychologicznego czasopisma PsyArXiv.

ZOBACZ TAKŻE: KORONAWIRUS PARTY WCIĄŻ MODNE. MOŻNA WYGRAĆ PIENIĄDZE

Naukowców do zgłębienia tematu skłonił gwałtowny wzrost popularności filmu „Contagion – Epidemia strachu” z 2011 roku. Film z Kate Winslet i Mattem Damonem opowiada o epidemii nowego wirusa roznoszącego się drogą powietrzną, który zabija kilka dni po zarażeniu. Oczywiście jest w nim też grupa naukowców, która pracuje nad odnalezieniem antidotum. Badacze postanowili skontaktować z osobami, które wyświetliły film. W tym celu wykorzystano internetowe narzędzie Prolific, umożliwiające kontakt z wolontariuszami.

Pośród pytań zadawanych przez specjalistów znalazły się te dotyczące epidemii, opinii na temat koronawirusa i wspomnianego filmu. Łącznie przepytano 126 osób, które za udział w badaniu otrzymały wynagrodzenie.

Po przeanalizowaniu wyników stwierdzono, że osoby oglądające filmy apokaliptyczne, były psychicznie lepiej przygotowane do zderzenie się z pandemią w realnym świecie. Co więcej, sami ankietowani ten gatunek filmowy – w kontekście koronawirusa – nazwali „przygotowującym”.

Naukowy stwierdzili również, że ludzie oglądający horrory i filmy grozy, byli lepiej przygotowani na pierwsze dni chaosu po ogłoszeniu epidemii
Choć to dokonanie nie wyjaśnia mechanizmu, który pozwala czerpać widzom przyjemność z odczuwania strachu, to jest kolejnym krokiem w zrozumieniu funkcjonowania zawiłej, ludzkiej psychiki.

Teraz czas, aby naukowcy przyjrzeli się filmowym wyborom osób, które na początku epidemii masowo wykupowały papier toaletowy. To może być naprawdę wstrząsające odkrycie. 



Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Poniedziałek 06.07.2020