Rosja zakręciła kurek z gazem. Dostawy do Polski wstrzymane

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Choć nie poinformowano o bezpośrednich przyczynach, ma chodzić o upłynięcie terminu uregulowania płatności za gaz w rublach.
Zrzut ekranu 2022-04-27 o 13.40.24.png

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał niedawno dekret nakazujący zagranicznym klientom Gazpromu zapłatę za gaz wyłącznie w rublach. W przeciwnym razie miał grozić "zakręceniem kurka". Najwidoczniej zamienił słowa na czyny.
Ministerstwo klimatu i środowiska uspokaja twierdząc, że posiadamy odpowiednie rezerwy tego surowca i nie pojawi się problem związany z jego brakiem. "Bierzemy pod uwagę różne scenariusze i jesteśmy na nie przygotowani. Dzięki realizacji rządowej strategii dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w paliwo gazowe PGNiG jest przygotowane do pozyskania gazu z różnych kierunków za pośrednictwem rozbudowywanej konsekwentnie od lat infrastruktury przesyłowej Gaz-System" – podało PGNiG.

"W tym roku w październiku gazociąg, który łączy nas z Norwegią, będzie oddany do użytku. Gazoport został rozbudowany już w pierwszym etapie. Ma możliwość przyjmowania 6,3 mld m sześc. gazu rocznie. Gazociąg z Norwegii to 10 mld m sześc." – poinformował z kolei pełnomocnik rzadu ds. Strategicznej infrastruktury Piotr Naimski.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz Środa 27.04.2022