Spray do walki z narkotykami. Pierwsze testy w klubach

Rozpoczęły się testy 'w terenie' sprayów antynarkotykowych. Plan jest taki, by to zniechęciło ludzi do zażywania kokainy, amfetaminy czy LSD. Mają specyficzne działanie i już niedługo mogą okazać się naprawdę przełomowe.
Zrzut ekranu 2021-10-11 o 11.23.34.png

BLOKit to pierwszy spray, który będzie używany przez funkcjonariuszy w Wielkiej Brytanii w celu zapobiegania zażywania narkotyków przez osoby bawiące się w klubach i pubach. Pojawi się w 600 licencjonowanych lokalach w całym kraju. Na chwilę obecną pozytywnie przechodzi testy w jednym z brytyjskich miast – Darlington.O ty, jaki jest cel wprowadzenia BLOKita do użytku, wypowiedział się sierżant Matt Plumb z Darlington: "Wprowadziliśmy spray jako rezultat wywiadu i dowodów zebranych na przestrzeni lat. Ryzyko związane z zażywaniem kokainy i innych narkotyków jest dobrze udokumentowane. Nie powoduje ono tylko szkód fizycznych u osób, które je zażywają – finansuje przestępczość zorganizowaną i może zniszczyć społeczności, w których te grupy działają. Inwestując w BLOKit, mamy nadzieję powstrzymać i zniechęcić do używania narkotyków w naszych pubach i klubach, czyniąc centrum miasta bezpieczniejszym i przyjemniejszym miejscem dla wszystkich".

BLOKit działa w bardzo prosty sposób – wystarczy spryskać nim osobę, którą podejrzewamy o posiadanie narkotyków. Preparat zawiera m.in. żywicę polimerową, która oblepia sproszkowane narkotyki, dzięki czemu substancja bardzo pęcznieje. Staje się wtedy ona nie do przełknięcia lub wciągnięcia, pozostawiając utrzymujący się przez długi czas obrzydliwy posmak.

Okazuje się, że pierwsze testy odniosły dużo sukces. W lokalach, w których pojawił się BLOKit, odnotowano ok. 80 proc. spadek zażywania narkotyków. Twórca sprayu Paul Ward powiedział: "Jest to pierwszy na świecie produkt, który może być stosowany wszędzie tam, gdzie zażywa się narkotyki: np. w pubach, klubach, kinach i szkołach. Wiele lokali, w których BLOKit jest już używany, zgłosiło znaczne zmniejszenie ilości zażywanych narkotyków w swoich placówkach, co jest dowodem na to, że spray naprawdę działa".

Choć oczywiście nie mamy kontaktu z takimi substancjami, raczej ciężko stwierdzić, czy obrzydliwy smak może zastopować sympatyków narkotyków. W końcu nie wyobrażamy sobie, by już teraz miały być wyśmienite pod tym względem, więc jeśli ktoś się na taką opcje decyduje, to raczej liczy się z ryzykiem. 

Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / youtube.com Poniedziałek 11.10.2021