Myślisz, że granie w gry to strata czasu? Sprawdź, jakie to przynosi korzyści

Następnym razem, gdy twoja partnerka zacznie narzekać, że nie poświęcasz jej wystarczająco dużo czasu, bo siedzisz kolejną godzinę przed konsolą, wytłumacz, że to dla twojego rozwoju. A potem wyrecytuj jej argumenty z poniższego artykułu.
iStock-533999058.jpg

Wydawać by się mogło, że gry – poza walorami rozrywkowymi – mają jedno zadanie w życiu gracza. Psycholog dr Ryan Anderson postanowił zbadać, jakie korzyści niesie za sobą taka forma rozrywki. Oto cztery główne powody, dla których warto grać w gry komputerowe.

Wykonywanie wielu zadań naraz
Zapewne zmagając się z głownym wątkiem kampanii w jakiejś grze, wykonywałeś jednocześnie kilka misji pobocznych. Gracze ławo wcielają tę umiejętność w życie. Przez to, że podczas rozgrywki poszczególne zadania gwarantowały nagrody o różnej wartości, gamerzy umiejętnie ustalają priorytety i świetnie gospodarują czasem, by wykonać kilka zadań naraz.

Podejmowanie szybkich, odpowiedzialnych decyzji
Tak naprawdę każda strzelanka opiera się na podejmowaniu decyzji w ułamku sekundy, które mają wpływ na dalszą fabułę. Okazuje się, że przez to gracze świetnie radzą sobie w prawdziwym życiu, kiedy mają niewiele czasu na rozwiązanie problemu. Są także świetnymi kierowcami, ponieważ zawsze zachowują zimną krew i potrafią się odpowiedzialnie zachować podczas nagłych sytuacji, jak np. gwałtowne zahamowanie samochodu przed nimi. 

Konsekwentne dążenie do celu
W wielu grach wideo, gdy graczowi zdarzy się jakieś potknięcie, może wznowić grę od ostatniego punktu kontrolnego. Dzięki temu gamer ma świadomość, że nie należy załamywać się po jednym niepowodzeniu i rezygnować z dalszych działań, ponieważ podczas kolejnych prób może osiągnąć zamierzony rezultat. Gry uczą wytrwałości i zdolności do radzenia sobie z problemami, a nie omijania ich. No bo przecież nie posuniesz się dalej, jeśli nie rozprawisz się z ultra trudnym momentem.

Wykonywanie zadań wymagających wizualizacji
Z pewnością wielu z was znalazło się w sytuacji w życiu, w której nie wykonaliście zadania tak, jak oczekiwała osoba, która was o to poprosiła. Gracze świetnie potrafią sobie wyobrazić to, o czym opowie im druga osoba. Jeśli podczas spotkania firmowego szef będzie próbował przedstawić pracownikom swoją wizję projektu, to właśnie gamerzy będą mogli go najlepiej wykonać. Wszystko przez to, że gracze lepiej radzą sobie z filtrowaniem istotnych informacji i mają lepszą wyobraźnię. Oznacza to, że gdy posłuchają polecenia, automatycznie zakodują najważniejsze zdania i oczami wyobraźni będą już widzieli, jak efekt końcowy miałby wyglądać w rzeczywistości.

Sprawdź koniecznie: 

Mini rzutniki już nie są tak drogie. Oto najciekawsze z nich


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / istockphoto.com Czwartek 22.10.2020