Ten statek jest większy od wieży Eiffla. Zablokował Kanał Sueski

Jeśli mówimy transporcie wiele osób może pomyśleć o TIR-ach, które nieustannie okupują polskie drogi. Jednak sporo towarów transportuje się za pomocą samolotów czy statków, które obecnie mają utrudnione zadanie ze względu na pewny incydent.
suez.jpg

Kanał Sueski został zbudowany ponad 150 lat temu. Przede wszystkim miał za zadanie skrócić statkom drogę między Azją a Europą. Dzięki temu nie muszą one opływać całej Afryki. Szacuje się, że tankowiec płynący z Zatoki Perskiej do Londynu skraca w ten sposób podróż o 10 dni.

Niestety we wtorek 23 marca statek o nazwie “Ever Given” zawadził o nasyp na brzegu, w konsekwencji stanął w poprzek Kanału Sueskiego. Warto dodać, że jest to jeden z największych na świecie megakontnerowców. Ma blisko 400 metrów długości całkowitej, 58,80 m szerokości oraz waży 224 000 ton.

– Wszystko wskazuje na to, że około sześciu mil morskich od południowego krańca kanału statek napotkał nagły podmuch silnego wiatru, który spowodował, że jego zboczył z kursu i przypadkowo osiadł na mieliźnie – poinformował w oświadczeniu operator statku Evergreen Marine.

Przez zablokowany Kanał Sueski, który liczy 163 kilometry długości, dziennie przepływa 50 statków, których ładunek to łącznie 2,5 mln ton. W kolejce może stać nawet 100 kontenerowców. Konsekwencją będzie spore zakłócenie dostaw ropy i produktów ropopochodnych.



Obecnie trwają akcje udrożnienia Kanału Sueskiego, lecz wiadomo, że przynajmniej jedna próba uwolnienia megakontenerowca zakończyła się niepowodzeniem. Przepłynąć mogą niewielkie jednostki oraz statki holujące. Największym problemem całego przedsięwzięcia jest masa “Ever Given”, która jak wspominaliśmy wynosi 224 tys. ton.

Statki, które nie chcą czekać na udrożnienie Kanału Sueskiego, mogą zdecydować się na rejs wokół Przylądka Dobrej Nadziei, co znacznie zwiększy koszt i czas trwania podróży. Według specjalistów cała akcja ratunkowa może potrwać kilka dni lub w skrajnych przypadkach kilka tygodni, co istotnie może to wpłynąć na ceny ropy na światowym rynku.


Dodał(a): Kamil Nowicki Czwartek 25.03.2021