Wielki wyciek informacji. Sprawdź, czy skradziono i twoje dane

W internecie najpopularniejszą walutą za usługi są nasze dane, które pozyskują m.in. media społecznościowe. Pomimo licznych zabezpieczeń Facebook padł ofiarą hakerów, a w sieci pojawiły się informacje dotyczące ponad 530 mln użytkowników.
Projekt bez tytułu(204).jpg

Internet jest niesamowitym dobrodziejstwem XXI wieku. Zalety tej technologii zauważyliśmy zwłaszcza teraz, kiedy świat walczy z koronawirusem. Dzięki sieci możliwe jest nauczanie czy praca zdalna, robienie zakupów online czy załatwianie spraw urzędowych będąc w domu.

Niestety internet to też liczne zagrożenia. Szczególnie że główną walutą w wirtualnym świecie są nasze dane, dające dostęp do np. funkcjonalności Facebooka, który zmaga się obecnie ze sporym problemem. Na jednym z forów internetowych pojawiła się lista oraz użytkowników portalu oraz ich dane, w tym numery telefonów, imiona, nazwiska, lokalizacje i adresy e-mailowe.

Czytaj także: Nowa metoda oszustwa! Nie daj się nabrać na ten blef

Sprawa dotyczy aż 533 mln profili facebookowych ze 106 krajów. Na opublikowanej liście 2,7 mln rekordów należy do polskich użytkowników. Informacje zostały pozyskane z portalu wskutek luki, którą załatano w sierpniu 2019 roku. Umożliwiała ona przechwytywanie danych poprzez tzw. scraping.

Osoby, które chcą sprawdzić, czy przypadkiem nie padły ofiarą wycieku danych, powinny wejść na stronę HaveIBeenPwned.com, która od lat zbiera informacje na temat kradzieży informacji przez hakerów. Warto dodać, że usługa jest w pełni darmowa i sprawdzi nie tylko ostatnią grabież z Facebooka, ale i dotychczasowe wpadki innych serwisów, którym udostępnialiście jakiekolwiek dane. 

Czytaj także: Nowe facebookowe oszustwo. Sprawdź, czy dałeś się nabrać

By sprawdzić, czy nasz numer telefonu lub e-mail wyciekł do sieci, wystarczy wpisać go w wyszukiwarkę widoczną na środku strony. Należy pamiętać, aby dopisać również numer kierunkowy +48 dla Polski.

Witryna informuje jakie dane razem z numerem telefonu czy e-mailem mogły zostać wykradzione. Chodzi o hasła, dane osobowe czy lokalizacje. Warto wtedy zaktualizować zabezpieczenia. W przypadku Facebooka polecamy również weryfikację dwuetapową. Przy logowaniu, oprócz hasła, będziemy musieli podać np. kod SMS lub numer z aplikacji Google Authenticator.


Dodał(a): Kamil Nowicki Wtorek 06.04.2021